Merhaba çaylak okeyin sevgili misafirleri  . Bugün yine tavla oyunu hakkında muhabbet edelim . Tavla oyunu gerçekten şans oyunumudur , yoksa strateji oyunumudur . Bu sorunun cevaplarını arayalım . Tavla oyunu uluslararası arenada federasyon düzeyinde oynanan spor niteliği taşıyan bir oyundur . Tavlada şansmı zekamı stratejimi sorusuna , uluslararası tavla fedrasyonu ilginç bir cevap veriyor : ” Tavla , yüzde 100’lük bir bütünse bunun yüzde 30’u oyun bilgisi , yüzde 30’u zar faktörüdür .  Yüzde 40’ın yüzde 10’u tecrübe , yüzde 30’u ise oyun sırasındaki psikolojik faktörlerdir . ” Görüldüğü gibi bu oyun sadece şans işi değil , aynı zamanda zeka strateji , psikoloji oyunudur . Yine tavla ile ilgili bazı tüyolar verilmiştir .

  • Tekniğinizi rakibinize belli etmeyin .
  • Çok konuşarak rakibinizin dikkatini dağıtın .
  • Yüz hatlarınızın rakibinizi etkileyeceğini unutmayın .
  • Her zaman bir sonraki hamleyi düşünün . Yanlış hamleler oyunu kaybetmenie neden olur .
  • Oyuna başladığınızda ilk önce 3-1 ve 6-1 kapılarını almaya çalışın .

Tavla oyununda yaklaşık 4500 hamle yapılabiliyor . Buda zeka kadar şansında etkili olabileceğini gösteriyor . Şimdide size tavlanın icadı ile ilgili ilginç bilgiler verelim .

Eski zamanlarda Hint imparatoru , satranç oyununu Pers imparatoruna , yanında bir mektupla birlikte hediye olarak gönderir . Mektubunda oyunla ilgili hiçbir açıklama yapılmazken şöyle bir mesaj yazılıdır ; kim daha çok düşünür , kim daha iyi bilir ve kim daha çok ileriyi görürse o kazanır . İşte hayat budur . ”
Pers imparatoru dönemin en alim veziri olan Büzür Merih ile bu mesajı paylaşara , oyunu çözmesi ve kendisinin de karşılık olarak Hint imparatoruna hediye edilmek üzere başka bir oyun icat etmesini ister . Vezir ,  haftalar boyunca çalıştıktan sonra gönderilen satrancın her taşın hareketlerini ve oyunun stratejisini çözer daha sonrada 10 günde tavlayı icat eder ve imparatora sunar . Hint imparatoruna tavla oyunuyla birlikte şu mesaj gönderilir .
” Hint İmparatoruna ; evet kim daha düşünüyor , kim daha iyi biliyor , kim daha ileriyi görüyorsa o kazanır . Ama birazda şanstır . İşte hayat budur . ” Böylece tavla oyunu icat edilmiş olur .

 

Bir Cevap Yazın