Okey her ne kadar oyun kategorisinde olsada bir bakıma da hayatın kendisidir . Okey oyunu duyguların dışa vurumudur . Üzüntüyü , kederi , sevinci , heyecanı diğer oyuncularla paylaşmaktır . Okey oyuncusu istakadaki taşların üzerinde sadece rakamları görmez , o taşlara baktığında kendini görür .

Okey oyunu kişilerin eğitiminde de önemli yer tutar . Sayı aritmetiğinin içinde dikkati kavrar . özgür irade ile karar vermeyi öğrenir . Sabırlı olmayı öğrenir , anlayışlı olmayı öğrenir . Tekdüze bir hayattan sıyrılıp katılımcı olmayı öğrenir . Okey oyuncusu sorumluluk almayı öğrenir . Kazanma duygusunun getirdiği özgüveni öğrenir . Hedeflerini daha yüksek tutar  . Karşısındaki insanların o anki düşüncelerini tahmin edip , kibirlenmemeyi öğrenir . Kaybetme psikolojisini  ve bununla yaşamayı öğrenir . Kaybedince pes etmemeyi , yeniden ayağa kalkmayı öğrenir . Yenilen insanın durumunu öğrenip hayatın her alanında yenilmemek için mücadele eder .

Okey oyuncusu diğer oyuncular ile bilgi paylaşımını öğrenir . Kendi bilgilerini karşısındaki insanlara aktarır , onlardan yeni şeyler öğrenir . Mütevazi olmayı öğrenir , hakkını savunmayı öğrenir . Ökesini kontrol altına almayı öğrenir ,  başkasını kırmadan sevincini yaşamayı  öğrenir . Okey sadece bir oyun değildir . En azından böyle görmek istemeyenler için .

 

Bir Cevap Yazın