Facebook , yeni geliştirdiği mobil uygulaması ile artık herkesi dinleyebilir . Facebook’un mobil uygulamasını kullanan herkesin bunu bilmesi gerekir . Telefonun mikrofonu sayesinde o ortamda konuşulan herşeyi dinleyebilen Facebook , böylece duyduğu seslere göre o kişinin hesabında paylaşım yapacak . Örneğin siz bir şarkı dinliyorsanız , Facebook sayfanızdan o şarkıyı dinlediğinizi herkes bilecek . Ya da maç izliyorsanız , film izliyorsanız , o an ne yapıyorsanız Facebook sayfanızda görülebilecek .

facebook-mobil-reklam

Yeni uygulamanın avantajları ne olur bilinmez ama , daha şimdiden tüm Dünya’dan tepki almaya başladı . Bunun sebebide özel konuşmaların Facebook’un dinleyebilmesi ve mahremiyetin ortadan kalkması olarak görülüyor . Bu dinlemelerin kayıt altına alınmasıda kullanıcıları tedirgin ediyor . Tekrar belirtelim bu uygulama sadece mobil kullanıcıları içindir .

Facebook’un bu uygulama sayesinde maddi kazanç sağlayacağıda dile getiriliyor . Mesela , bir ortamda bir bilgisayar markası hakkında sohbet varsa , Facebook bu bilgisayar markasını sizin sayfanızda yayınlayacak ve o firmadan bir reklam geliri elde etmeyi amaçlayabilir . Keza bunun gibi örnekler çoğaltılabilir . Ve tüm tepkilere rağmen Facebook geri adım atmayarak , uygulamayı hayata geçirdi .

Bu uygulama faydalı olurmu bilinmez ama , Facebook’un mobil kullanıcılarının dikkatli olması gerekecek . Çünkü konuştuğunuz herşey kayıt altına alınacak . Özeliniz diye birşey kalmayacak . Ya bunlara katlanacaksınız , ya da benim gibi mobil uygulamadan uzak duracaksınız .

“Facebook Bizi Dinliyor” için 1 Yorum

  1. Leyla says : Cevapla

    Okey zevkli oyun oynamak itiyom

Bir Cevap Yazın